Řád: SUDOKOPYTNÍCI (Artiodactyla)

19. června 2007 v 22:11 |  Savci
Sudokopytníci jsou velice rozmanitou a úspěšnou skupinou kopytníků. Našlapují na třetí a čtvrtý prst, mezi nimiž prochází osa končetiny. Některé skupiny mají jen tyto dva prsty, jiné mají ještě zachován prst druhý a pátý. Ty jsou ale mnohem slabší a jsou posunuty výše na zadní straně nohy. Říká se jim paspárky a pomáhají některým druhům při chůzi v měkkém terénu. Také ostatní kosti končetin jsou upraveny nebo srostly tak, aby končetiny byly v dolní části dostatečně pevné a ohebné. Klíční kosti buď zcela chybí, nebo jsou silně redukované.
S rozdílným způsobem života a obživy souvisí také rozdílná stavba chrupu a také trávicí soustavy. U nepřežvýkavců může být žaludek jednoduchý (dvoukomorový), u přežvýkavců složený (čtyřkomorový). Případně různé přechody mezi těmito variantami. Slepé střevo chybí sudokopytníkům úplně.
Předky sudokopytníků jsou prakopytníci (Condylarthra). Sudokopytníci se z této skupiny vydělili počátkem třetihor (paleocén/eocén) a jejich rozmanitost od té doby neustále vzrůstá. A to i přes to, že více jak polovina čeledí (zejména starších) postupně vyhynula. Tento řád je velice úspěšný a osídlil, kromě Antarktidy a Austrálie (tam byl vysazen lidmi), všechny kontinenty a rozmanitá životní prostředí a stal se silným konkurentem ostatních řádů kopytníků.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Simonka Simonka | E-mail | Web | 19. června 2007 v 22:20 | Reagovat

Ahojky....u me na blogu zase probíhá soutěž o nejhezčí panenku dollz...zapoj se prosim...sou to me vlastni vytvory...:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama