Řád: LETUCHY (Dermoptera)

19. června 2007 v 21:54 |  Savci
Nepřehlédnutelným znakem letuch je jejich osrstěný kožní lem (Patagium), který lemuje celé tělo. Začíná na krku, pokračuje mezi končetinami a pokračuje až na konec ocasu. Dokonce je natažený i mezi prsty. Kožní lem umožňuje letuchám plachtit na poměrně velkou vzdálenost. Když letuchy skočí ze stromu, roztáhnou nohy a pomocí napnuté kožní blány mohou pomalu nehlučně přeplachtit z jednoho stromu na druhý. Délka skoku závisí na výšce stromu ze kterého skočí. Letuchy jsou schopny přeplachtit i vzdálenost 130 m se ztrátou výšky pouhých 10 m. Směr letu mění letuchy pomocí svaloviny v kožním lemu. Po dopadu k patě stromu letuchy rychle vyšplhají do koruny odkud mohou pokračovat dalším skokem. Létací blána letuch je pokryta hnědavou nebo šedou srstí s nepravidelnými skvrnami a pro nehybné letuchy přitisknuté na větvích je výborným krycím zbarvením.
Letuchy jsou býložravé, živí se listím, pupeny, výhonky, květy i plody. Velké a dopředu namířené oči, zabezpečující dokonalé prostorové vidění a orientaci v prostoru. Tento typ očí je charakteristický pro většinu nočních živočichů. Den prospí v dutinách, přitisknuty na kmenech, nebo zavěšeny na větvích.
Letuchy jsou vývojově blízké primátům. V současnosti známe jen dva druhy, které žijí v jihovýchodní Asii. Dříve se jim říkalo letušky či kolugové. Kolugo je domorodé označení letuchy indické.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama