Řád: LETOUNI (Chiroptera)

19. června 2007 v 21:51 |  Savci
Letouni, jak už i jejich název prozrazuje, jsou jedinými savci schopnými aktivního letu a to za pomoci předních končetin přeměněných v křídla. Křídlo tvoří dlouhé předloktí, pažní kost a značně prodloužené záprstní kůstky a prstní články druhého až pátého prstu. Mezi nimi a dalšími částmi těla (od krku k přední končetině, mezi předloktím, tělem a zadníma nohama a u některých i k ocasu) je napnuta tenká kožovitá blána, protkaná nervovými a tenkými svalovými vlákny. Pouze první prst (palec) je volný, krátký a zakončený ostrým drápkem. Letouni mají částečně odlehčené kosti, dvojité zakloubení kosti pažní s lopatkou a silné létací svaly, které se upínají na hřeben hrudní kosti. Zadní končetiny, které slouží především k zavěšování, jsou zakloubeny opačně než u ostatních savců. Známá je i schopnost netopýrů upadat v nepříznivých zimních podmínkách do stavu strnulosti, a to i na delší dobu.
Hlavním orientačním smyslem letounů (zvláště pak u netopýrů) je echolokace. Vysílají krátké, setiny sekundy trvající série zvuků o frekvencích i přes 100 kHz. Tvoří je v hrtanu a vysílají je tlamou nebo nosem. Odrazy vysílaných vln vnímají citlivým sluchem. Tento způsob "ohmatávání" prostředí jim umožňuje za letu průběžně registrovat překážky nebo potravu.
Netopýři se pravděpodobně vyvinuli ze stromových hmyzožravců, po nichž také zdědily určité adaptace a nejspíš i echolokaci. Fosilní nálezy prvních netopýrů nemáme, avšak z několika nálezů víme, že již před 55 miliony lety, tedy v eocénu, měli netopýři všechny charakteristické znaky současných letounů. Určitou nejistotu v systematickém zařazení letounů vzbuzují kaloni, kteří vykazují některé anatomické podobnosti s primáty. Jejich přímá příbuznost ale nebyla spolehlivě prokázána.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama