Řád: HMYZOŽRAVCI (Eulipotyphla)

19. června 2007 v 18:24 |  Savci
Hmyzožravci jsou jedním z nejstarších řádů savců. Vznikly někdy na počátku druhohor, přibližně před 220 miliony lety. Současní hmyzožravci jsou velmi rozmanití, někteří z nich připomínají první placentální savce. Do tohoto řádu byly a jsou často odkládány skupiny savců s nejasnými vývojovými znaky, tj. zástupci s nimiž si zoologové stále nevědí příliš rady.
Hmyzožravci jsou ploskochodci a mají většinou pětiprsté končetiny. Mezi hlavní znaky hmyzožravců patří hlava s protaženým pohyblivým čenichem, malé oči a boltce, jednoduchý mozek s velkými čichovými laloky, úplný chrup, chybějící slepé střevo či diskovitá placenta, kterou mají také netopýři a primáti. U některých skupin řádu je utvořeno společné vyústění pohlavních a vylučovacích orgánů, tedy něco jako "nepravá kloaka". Bodlíni, štětinatci a někteří rejsci mají vyvinuty podčelistní jedové žlázy.
Hlavními smysly jsou čich a hmat. Ale ani sluch není příliš špatný, i přesto, že mají jednoduché střední ucho. Kromě zvuků slyšitelných lidským uchem, vydávají i přijímají mnozí z hmyzožravců ultrazvuky na principu jednoduché echolokace. Tato schopnost byla zatím prokázána u štětinatců, bodlínů a některých druhů ježků a rejsků.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama