Řád: DAMANI (Hyracoidea)

19. června 2007 v 22:07 |  Savci
Nejbližšími příbuznými damanů jsou sloni a sirény, přestože na první pohled připomínají spíše hlodavce. O jejich příslušnosti ke kopytníkům není pochyb. Na předních končetinách mají 4 a na zadních 3 prsty s nehtovitými kopýtky či rohovitými ploténkami. Ty používají v běhu, při chůzi došlapují na chodidla s elastickými polštářky. Tyto lysé polštářky mají výbornou přilnavost a umožňují tak damanům dobře šplhat, a to i po poměrně hladkých skalách. Osa přední končetiny prochází třetím prstem. Na krajním vnitřním prstu zadních nohou mají velký dráp jímž si čistí srst.
Pachová žláza na hřbetě má aromatický a lepkavý výměšek. Damani mají docela dobrý zrak, ale i čich a sluch. Po celém těle jsou roztroušeny hmatové chlupy a nejvíce jich je soustředěno na čenichu. Ocásek je velmi krátký a nenápadný. Damanům chybí klíční kost. Jednoduchý žaludek je rozdělen na dvě části. Druhé slepé střevo, přítomné u damanů, je u savců zcela ojedinělé. Damani mají dva dlouhé horními řezáky, které neustále dorůstají. Stejně jako u hlodavců, které damani tímto konvergentním znakem připomínají jsou kryté sklovinou jen na přední straně. Starším jedinců někdy vyčnívají z tlamy jako malé kly.
Damani se objevili v Africe před 50 mil. let. Dnešní druhy dorůstají velikosti králíka, ale někteří vyhynulí zástupci tohoto řádu byli velcí jako tapír nebo menší kůň. Dnes žije v jediné čeledi pouze šest druhů s řadou poddruhů (jiní autoři rozlišují více samostatných druhů). Dříve se damanům říkalo tlustoši.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama