Přátelství

18. června 2007 v 13:24 |  Vlastní literární díla
"ze všeho, co moudrost připravila ke šťastnému životu, není nic větší a plodnější a příjemnější než přátelství"
Epikros
Myslím, že Epikros vyslovil jednu velkou a nesmrtelnou pravdu, protože ani plajtvák obrovský není tak velký jako přátelství, ani matička země není tak plodná jako přáteství a ani písčitá prosluněná pláž s piňakoládou a melouny není příjemnější než přátelství.
Přátelství chrání svět před pádem do tmy a zánikem. Prochází světem rychleji než internet či smsky, ba dokonce rychleji než světlo. Trochu větší přátelství Parida a Heleny zavinilo trojskou válku a ,,přátelství" Velké Británie, USA a Sovětského svazu zachránilo Československo před jistým zánikem a ten byl již blízko.
Přátelství dnes a denně tvoří dějiny, ale i mnohem důležítější věc - lásku. Hrana mezi přátelstvím a láskou je tak nepatrná, že pokud se s někým přátelíte jen o trochu více, najednou zjistíte, že jste zamilovaní až po uši. Pak se bojíte, že vážnější vztah by mohl narušit, ne-li zničit, váš doposud skvělý cit. Proto to raději v sobě dusíte, dusíte to tak, že vaše mysli se oddálí a vy si nakonec přestanete rozumět. Později, když se už k něčemu chcete odhodlat, je pozdě a to vás pomalu ničí. Nenávidíte druhou osobu a přitom na ní jste závislí jako na droze. Chcete s ní trávit co nejvíc času, i když ona má už někoho jiného. Žárlíte pořád víc a víc a závidíte jim jejich štěstí. Začne vás napadat, že vy si možná žádne štěstí nezaloužíte a máte chuť to jednou provždy zkoncovat. Takto nikdy nic neřešte, protože i když je těžké rozloučit se se svou láskou, čas zahojí i ty největší rány. Pár týdnů si možná budete ve prše zpívat: ,,Kdo to řek? Snad ne já? Že je láska krásnej cit. Láska bodá jako nůž," ale pak to snad přejde, i když ne úplně. Hlavně se nesmíte bát a uvažujte s klidnou hlavou. Nemá cenu se někde zabít a přidělávat tak všem starosti - to opravdu nestojí za to.
Tady vidíte, jak malý rozdíl je mezi přátelstvím, láskou, závislostí a nenávsití. Je to začarovaný kruh a pokud se do něho dostanete, je těžké z něj vykročit a žít dál. A přitom se mnozí o přátelství ochuzují, kamarádí s jiným třeba jen proto, aby mu půjčovali DVD, dávali opsat domácí úkol z dějepisu, zvali do přepychového domu s krytým bazénem a nebo vás seznamovali s ,,významnými" lidmi a vy poté měli pocit, že významný jste i vy sám.
A přitom můžete být významný i bez poslaneckého křesla, bez deseti vydaných CD a i bez toho, aby se o vás psalo každý den na titulní straně deníku Blesk. Významný můžete být pro někoho jiného - pro svého přítele. Skutečného přítele totiž nezajímá, jak vysoký máte plat, kolik máte v domě záchodů nebo jeslti se znáte s Karlem Gottem. Pro přítele znamenáte mnohem a mnohem více než Joanne K. Rowlingová, než počítač s nejnovějšími hrami a než nejnovější oblečení od Horsefeathers.
Jste pro něj světlo na místech, kde ostatní světla pohasla a kdy se zdá, že slunce už nikdy nevyjde. Stejně tak je i on pro vás olympijským ohněm, který nikdy nevyhasne. Přátelství vás napňuje zvláštním pocitem. Nemůžete bez přítele dlouho vydržet, stejně jako rostlina nevydrží dlouho bez vody a slunce a mozek nevydrží dlouho bez kyslíku. A když vaše přátelství trvá déle, brzy zjistíte, že si rozumíte i beze slov, že vás v určité chvíle napadají stejné myšlenky a že jej prostě máte rádi. Vaše přátelství je totiž stále větší, stále plodnější a stále příjemnější. Musíte to cítit, vy i on. Protože přátelství je pavouk na vlákně pavučiny. Jeden konec vlákna držíte vy a druhý konec váš přítel. Když jej jeden z vás pustí, pavouk se zřítí a s ním i vaše přátelství.
Proto držte svoji pavučinu pevně a nepouštějte ji, poněvadž na smrtelné posteli si budete moci říci, měl jsem šťastný život díky přátelství. Poté budete snad moci s klidným srdcem umřít v pokoji.
Poznámky:
Tato slohová práce byla po odevzdání na gymnáziu neuznána, protože paní učitelka řekla, že něco takového nemohl napsat 16 student.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama