Patersonová, Katherine: Most do země Terabithia

17. června 2007 v 13:15 |  ╠ Čtenářský deník
Žánr: román
Téma: kniha o dvou přátelích Jessem a Leslie
Hlavní postavy:
Jesse Oliver Aerons, ml. - obyčejný kluk, který to doma ani ve škole nemá jednoduché
May Belle - mladší sestra Jesse
Joyce Ann - nejmladší sestra Jesse
Ellie - starší sestra Jesse
Brenda - nejstarší sestra Jesse
paní Aeronsová - matka Jesse
pan Aerons - otec Jesse
Leslie Burkeová - nejlepší kamarádka Jesse
Judy - matka Leslie
Bill - otec Leslie
paní učitelka Edmundsová - učitelka Jesse a Leslie
Kompozice: chronologická
Jazyk: spisovný jazyk
Obsah:
Děj se odehrává kolem roku 1995 v Americe v městečku poblíž Washingtonu. Na malé farmě žijí manželé Aeronsovi, kteří mají pět dětí - čtyři dcery a jediného syna Jesse, který velmi rád kreslí. Pan Aerons musí dojíždět za prací a tak většina starostí zůstává na paní Aeronsové. Ta však nebere syna stejně jako dcery, kterým téměř vše dovolí. Na statek v sousedství se nastěhuje washingtonská rodina Burkeových. Rodiče se nechávají od dcery Leslie říkat jmény - Bill a Judy. Oba jsou spisovatelé a berou život v jiném směru než většina ostatních. Zajímají se o ochranu přírody, poslouchají hudbu a téměř pořád nosí džíny. Leslie je krátkovlasá, rychle běhá, umí skvěle vyprávět a také nosí ráda džíny a trička, i do školy, což se v této době neslušelo. Jess a Leslie se brzy skamarádí a spolu chodí do lesa za potokem, přes který se vždy přehoupnou po starém laně. Tento kousek země pojmenují Terabithia a hrají si na to, že zde vládnou i s princem Terrienem, psem, kterého Jess věnoval Leslie k Vánocům.
V Terabithii tráví mnoho času, Leslie vypráví Jessovi příběhy a on je kreslí. Jednoho dne se však Leslie vydá do Terabithie sama, ale lano se s ní urve a ona spadne do potoku, kde se utopí. Jess se náhle cítí sám a je mu hrozně smutno. Neví, co má dělat. Takto stráví několik dnů, až postaví most do země Terabithia, aby se už nikdy nestalo to, co Leslie.
Ukázka:
On, Jess, byl jediný, komu opravdu o Leslie šlo. Jenže Leslie ho zklamala. Prostě si umřela, když ji nejvíc potřeboval. Prostě ho opustila. Prostě se zhoupla po tom laně, jen aby mu ukázala, že není zbabělec. Tak to vidíš, Jesse Aeronsi. Nejspís se mu teď právě někde směje. Utahuje si z něho, jako by byl paní učitelkou Myersovou. Podvedla ho. Přiměla ho, aby opustil svoje staré já a vstoupil do jejího světa, a pak, ještě než se v něm plně zabydlel, ale už bylo pozdě na to, aby se vrátil, nechala ho tam, ztroskotance, bezvýchodně trčet - jako astronauta bloudícího po Měsíci. Samotného.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama